Вправи

9 основних причин судом в ногах – знати, щоб уникати

Судома, спазм, неконтрольоване скорочення однієї або групи м’язів триває недовго, але може доставити масу неприємностей. Це боляче, нічні судоми порушують сон, а у воді судома може бути навіть небезпечною для життя плавця.

Чому виникають судоми

Частіше, спазм виникає на м’язах нижніх кінцівок – на передній або задній поверхні стегна, литковому м’язі. Рідше, але можуть бути в м’язах рук, плечового пояса, преса. Немає єдиної й точної причини, чому з’явився спазм (разовий або періодично турбує).

Але є ряд ситуацій, які можуть призвести до появи судоми. І ось основні:

  1. Перенапруження м’язів з-за занадто інтенсивною, рідкісної або без достатньої розминки тренування. Розтягування і інші м’язові мікротравми, які виникають при цьому дають крепатуру м’язів і стають причиною судом.
  2. Порушення кровообігу через тривалу, неприродного положення кінцівок. У «затерплих» руках, ногах виникає порушення кровообігу і м’язові спазми.
  3. Незручне взуття – на надмірно високих підборах або з такою колодкою, при якій доводиться постійно напружувати м’язи стоп. Навіть кілька годин носіння такого взуття може призвести до судом і болі в ногах.
  4. Довга нерухомість в незручній позі – в «затерплих» руках, ногах виникає порушення кровообігу.
  5. Зневоднення через спеку, великого фізичного навантаження, неправильного питного режиму. Потім ми втрачаємо електроліти, які необхідні для нормальної передачі нервових імпульсів. Одне з можливих наслідків – судоми.
  6. Дефіцит мінералів : калію, кальцію, магнію. При виснаженні організму можуть виникнути судоми
  7. Сильний стрес або неврологічні захворювання – при них м’язів може бути складно розслабитися, звідси – спазми.
  8. Вагітність на пізніх термінах або багатоплідна, коли в організмі не тільки дефіцит мінералів, але й можливо перетискання великих кровоносних судин зростаючою маткою. Особливо часто турбують судоми ночами, якщо спати на спині.
  9. Деякі хвороби і ліки – цукровий діабет, порушення в роботі нирок або щитовидної залози, а також прийом таких ліків, як діуретики та інші препарати можуть стати причиною судом.

Щоб з’ясувати причину лікар уточнить особливості їх появи і може призначити аналізи крові, сечі, обстеження нирок, щитовидної залози і електроміографію – тест для оцінки м’язової активності.

Що робити

Зняти спазм, полегшити біль від судоми допоможуть такі методи:

  • Самомасаж, розтирання і розтягування спазмированной м’язи. Наприклад, спробуйте гідромасаж або при рівній нозі потягнути носок на себе.
  • Холодний або гарячий компрес, теплий душ.

А ось методи, які допоможуть уникнути появи судом або знизити їх частоту :

  • Уникати переохолодження.
  • Пити достатню кількість води, особливо стежити за питним режимом у спеку.
  • Дотримуватися повноцінного раціону, який забезпечить достатню кількість вітамінів і мінералів. Включіть в меню кисломолочні продукти, зелень, горіхи і крупи.
  • Забезпечити помірні і регулярні фізичні навантаження, намагатися робити перерву на розминку для поліпшення кровообігу при довгої сидячої роботи.
  • Зробити розминку перед інтенсивним тренуванням і збільшувати навантаження на тренуваннях поступово.

Обережно судоми!

У деяких випадках судоми можуть бути симптомом проблем зі здоров’ям або зачіпати м’язи, які забезпечують роботу внутрішніх органів: бронхів, серця. У цьому випадку спазми і порушення нормальної роботи м’язів можуть бути небезпечні проблемами з диханням, аритмії і навіть зупинку серця.

Рекомендуємо терміново звернутися за допомогою, якщо судоми :

  • Відбуваються часто по кілька разів за день і підряд протягом декількох днів.
  • Дуже болючі і важко переносяться.
  • На місці, де була судома, залишився набряк, почервоніння або інші помітні сліди на шкірі.
  • Залишають сильну м’язову слабкість після себе.
  • Відбуваються на тлі сильного головного болю, високої температури.